Ekonomi

Asya borsaları geriledi

Asya borsalarında satış yüklü bir seyir izlendi.

Küresel piyasalarda, kripto para piyasasına yönelik telaşlar, Çin’de artan vaka sayıları ve ABD’de orta Kongre seçim sonuçlarına ait belirsizlikle negatif bir seyir izleniyor.

Çin’in üçüncü büyük şehri Guangcou’da yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 5 milyonluk nüfusu etkileyen kısmi kapanmaya gidildi.

Emsallerinin bilakis ultra gevşek para siyasetini sürdürmesi ve zayıf yene müdahaleleriyle tartışmaların odağında bulunan Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Haruhiko Kuroda ise misyon müddetinin gelecek yılın nisan ayında sona ermesinin akabinde bir periyot daha atanmak istemediğini söyledi.

Bu gelişmelerle kapanışta Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,39 azalarak 3.036 puan ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,91 gerileyerek 2.402 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,98 azalışla 27.446 puandan günü tamamlarken, dolar/yen paritesi önceki kapanış seviyesinin yüzde 0,1 altında 146,4’ten süreç görüyor.

Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,8 değer kaybıyla 16.058 puanda, Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 1 düşüşle 60.458 puanda seyrediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu