Haber

Bakan Soylu: “Dezenformasyon üretenlere herhangi bir taviz vermemiz mümkün değil”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce’deki depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarına ilişkin, “Acil yıkık 25, ağır hasarlı 263 bina, orta hasarlı yok. 43 acil yıkık, 435 ağır hasarlı yani toplam 478 bağımsız bölüm var. Bunlar tespit edildi, yıkılacaklar.” dedi.

Soylu, Düzce Valiliği’nde düzenlenen Afet Uyum ve Kıymetlendirme Toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, kentte 17 Ağustos 1999 zelzelesinden sonra 12 Kasım 1999’da yaşanan sarsıntının ortaya koyduğu travmanın maalesef şimdi geçmediğini, yaklaşık 3-4 gündür burada bu tabloyu gördüğünü söyledi.

“Dezenformasyon üretenlere herhangi bir taviz vermemiz mümkün değil”

Soylu, bir gazetecinin zelzeleyle ilgili toplumsal medyadaki dezenformasyonlara karşı çalışma yapılıp yapılmadığı sorusuna şu karşılığı verdi:

“Özellikle Siber Kabahatlerle Gayret Daire Başkanlığı birinci günden itibaren tespitlerini yaparak hata duyurularında bulunuyor, yargı da gereğini yerine getiriyor. Bunlara rastgele bir taviz vermemiz mümkün değil zira buradan gerçekten şarlatanlık üretiyorlar durup dururken. Ben biraz evvel kenara çekildim. Niye kenara çekildim? Bir bilim insanı geldi, hususla ilgili bir şey anlatıyor. Ben onunla ilgili kıymetlendirme ortaya koyabilme yetisinde değilim fakat birisi çıkıyor ve diyor ki ‘Bu böyle bir şey olacak’. Bunun elbette ki izahı kelam konusu değil. Bu büsbütün istismar elde edip dehşet üzerinden beni bağışlayın, ya sapkın hazzını tatmin etmeye çalışıyor yahut ruhsal olarak toplumu farklı noktaya itmeye çalışıyor. Biz de gereğini yerine getiririz.”

Toplantıya Vali Cevdet Atay, Düzce Belediye Lideri Faruk Özlü, AK Parti Bayan Kolları Genel Lideri Ayşe Keşir, AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, AK Parti Vilayet Lideri Mustafa Keskin, AFAD Lideri Yunus Sezer, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu