Haber

Berlin’de Filistin’e Destek Yürüyüşü

Almanya’nın başkenti Berlin’de binlerce Filistinli yürüyüş yaparak İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto etti.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları yoğunlaşmaya devam ederken, İsrail ordusunun saldırıları dünyanın birçok ülkesinde protesto ediliyor. Almanya’nın başkenti Berlin’deki Alexanderplatz Meydanı’nda toplanan binlerce Filistinli, İsrail’in Gazze’deki şiddetine son vermek için yürüdü. Almanya’da faaliyet gösteren Filistinli ve Yahudi sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği gösteride, İsrail’in Gazze’de uyguladığı insanlık dışı şiddet kınandı ve uluslararası topluma, Filistin’e yönelik şiddeti durdurması için İsrail’e baskı yapılması çağrısında bulunuldu.

Alman hükümeti eleştirdi

Gazze Şeridi’nde 7 Ekim’den bu yana 5 binden fazla kişinin İsrail tarafından öldürüldüğü hatırlatılan programda Filistinli destekçiler bir açıklama yaparak, “Gazze nüfusunun yarısı çocuklardan oluşuyor. Bilim insanları, İsrail’in İsrail’i tehdit ettiği konusunda uyarıyor.” eylemler birçok açıdan soykırım tanımına uyuyor.”

Destekçiler, Alman hükümetinin İsrail’e tam destek verdiğini belirterek, “Berlin’de Filistin’le dayanışma amaçlı gösterilerin neredeyse tamamı yasaklandı. Okullarımızda Filistin kimliğini gösteren semboller de yasaklandı. Filistinlilere ve destekçilerine karşı polis şiddeti dalgası başlatıldı. Yüzlerce kişi tutuklandı.”

Konuşmalarda Alman siyasetçilerin İsrail’e ve katliamlarına kayıtsız ve düzensiz desteği de eleştirildi.

Göstericiler, “Filistin’e Özgürlük”, “Gazze’deki katliamı durdurun” ve “İsrail bombalıyor, Almanya finanse ediyor” gibi sloganlar attı. Filistinli taraftarlar Alexanderplatz Meydanı’ndaki Neptün heykeline tırmanarak heykele Filistin bayrağını asmak istedi. Alman polisi göstericilere müdahale ederek 4 kişiyi gözaltına aldı.

Daha sonra Berlin polisinin yoğun güvenlik önlemleri altında Potsdammer Platz Meydanı’na yürüyen göstericiler, “Gazze’deki Soykırımı Durdurun” ve “Hastaneleri Bombalamak Savunma Değildir” yazılı pankartlar taşıdı.

Almanya’nın başkenti Berlin’deki dev gösteriye yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı belirtilirken, Berlin’de yaşayan bazı Türk vatandaşları da ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla Filistin’e destek için yürüyüş yaptı. – BERLİN

ferizlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu