Haber

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filipinler’i Güney Çin Denizi’ndeki durumu kontrol altına almanın etkili bir yolunu bulmak için Çin ile hızlı bir şekilde çalışmaya çağırdı.

GEORGE TOWN, 12 Ağustos (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filipinler’i Güney Çin Denizi’ndeki durumu kontrol altına almanın aktif bir yolunu bulmak için Çin ile hızlı bir şekilde çalışmaya çağırdı.

Aynı zamanda Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi olan Wang, Perşembe günü Singapur ve Malezya’ya yaptığı ziyarette bu iki ülkenin üst düzey yetkilileriyle Güney Çin Denizi’ndeki mevcut durum hakkında görüş alışverişinde bulundu. Cuma ve Çin’in konuyla ilgili pozisyonunu tartıştı. açıklığa kavuşturuldu.

Çin Dışişleri Bakanı, Çin’in Filipinler ile olan farklılıklarını ikili diyalog yoluyla çözme arzusundan sık sık bahsettiğini ve Filipinler’in geçmişte varılan anlaşmaya bağlı kalacağını ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi yoluyla kazanılan karşılıklı güvene değer vereceğini umduğunu kaydetti.

Wang, Güney Çin Denizi’ndeki durumun zamanla istikrara kavuştuğunu ve Çin ile Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) ortak çabalarıyla bölge ülkelerinin her birinin kalkınması için elverişli bir ortam yaratıldığını söyledi.

Ancak Wang, ABD ve diğer bazı güçlerin Güney Çin Denizi’ndeki kaosu sürdürmek için sürekli olarak denizi bulandırdığını vurguladı.

Bu güçlerin son dönemde Ren’ai Jiao meselesini jeopolitik stratejilerinin amaçları doğrultusunda ateşi körüklemek, Çin ile Filipinler arasındaki çatışmaları kışkırtmak, çatışmaları tetiklemek ve Güney Çin Denizi’nde barış ve huzuru tehlikeye atmak için kullandıklarını hatırlattı. .

Wang, Çin’in bölge ülkelerinin perde arkasındaki planlayıcılara karşı temkinli olmaya devam etmelerini ve Güney Çin Denizi’nde barış ve istikrarın korunmasında en önemli rolü kendi eylemlerine vermelerini umduğunu söyledi.

Wang, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki Davranış Kuralları konusundaki istişareleri hızlandırmak ve Birleşmiş Milletler gibi aktif, sağlam ve uluslararası hukukla tutarlı bölgesel kurallar üzerinde erken bir anlaşmaya varmak için ASEAN ülkeleriyle çalışmaya hazır olduğunu vurguladı. Deniz Hukuku Sözleşmesi.

Çin ve ASEAN ülkelerinin Güney Çin Denizi’nde barışı ve istikrarı sağlayacak yetenek ve bilgeliğe sahip olduğunu da sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu