Ekonomi

Çin’in iPhone kullanımını yasakladığı iddiaları Apple’a iki günde 200 milyar dolara mal oldu

Apple’ın hisse değeri son iki günde yüzde 6’dan fazla düştü. Çin’in kamu çalışanlarının merkezi hükümet kurumlarında iPhone kullanmasını yasakladığı haberinin ardından Apple’ın piyasa değeri iki günde 200 milyar dolar kaybetti.

WSJ’NİN MEDYADA YAPILAN HABERLERİ

ABD’nin Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Çin’de devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışanlara, Apple’ın iPhone modeli akıllı telefonlarını ve diğer yabancı markaların modellerini iş için kullanmamaları ve iş yerlerine getirmemeleri yönünde talimat verildiğini iddia etti. Gazete, “konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara” dayandırdığı haberinde, kamu çalışanlarının son haftalarda iş yeri toplantılarında ve toplu açıklamalarda üstlerinden bu konuyla ilgili talimat aldıklarına dikkat çekti. Haberde, talimatın ne kadar yaygın olduğunun bilinmediği, benzer uyarıların hükümete bağlı bazı düzenleyici kurumların çalışanlarına da yapıldığı belirtildi.

ABD’YE MİSİLLEME?

Tedbirin, Pekin yönetiminin teknolojide dışa bağımlılığı azaltma ve siber güvenliği artırma yönündeki son çabalarının bir parçası olduğu değerlendiriliyor. Çin’in bu adımlarının, ABD’nin Çinli teknoloji şirketi Huawei ve sosyal medya platformu TikTok’a uyguladığı yasaklamaların ardından gelmesi dikkat çekiyor.

ÇİN’DE PAZAR LİDERİ

ABD ile Çin arasındaki gerilime rağmen Çin’de akıllı telefon satışlarında en büyük pay yüzde 22 ile Apple’a ait. Şirket, akıllı telefonlarının çoğunu taşeronlar aracılığıyla Çin’de üretiyor ve gelirinin yüzde 19’unu Çin pazarından elde ediyor.

Bank of America, Apple’ın yıllık iPhone satışının yaklaşık 50 milyonunun Çin’den kaynaklandığını ve böyle bir yasağın Apple’a yılda 5-10 milyon adede mal olabileceğini tahmin ediyor. Çin hükümetinden konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmezken Apple, konu hakkında yorum yapmayı reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu