Haber

Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e saldırı

Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve Aalborg’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar düzenlendi.

Ülkedeki İslam karşıtı ve ırkçı “Danske Patrioter (Danish Patriots)” grubu üyeleri, Kopenhag’daki Türkiye, Pakistan, Cezayir, Endonezya ve İran Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Grup daha sonra Aalborg şehrinde İslam karşıtı sloganlar atarak Kur’an-ı Kerim’e saldırı düzenledi.

Provokasyonlarını polis eşliğinde gerçekleştiren grup üyeleri, burada Müslüman bir kadının yansımasıyla karşılaştı.

Tartışmanın ardından polis, kadını olay yerinden uzaklaştırdı.

Grup bu anları sosyal medya hesaplarından canlı olarak paylaştı. Facebook, kümenin bazı görüntülerini kısıtlamıştı.

İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

Son dönemde İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar yoğunlaşırken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor.

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi ve Dayanışma Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022 Paskalya tatilinde İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleri ve başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etti.

Paludan, 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

Irak asıllı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelen 28 Haziran’da Stockholm Mescidi önünde polis gözetiminde Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Danimarka’da İslam karşıtı ve oldukça milliyetçi bir grup, Nisan ayının prestijiyle Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran’a baskın düzenlemeye başladı.

İslam aleyhine pankartlar açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan küme üyeleri, 21 Temmuz’da Irak, 24 Temmuz’da İran ve Irak, 25 Temmuz’da Kopenhag’da Mısır ve Türkiye büyükelçilikleri önünde Kuran okudu. Kerem yandı.

Grup, 28 Temmuz’da Kopenhag’da bir caminin önünde, 1 Ağustos’ta Kopenhag’da Türkiye, Irak, Mısır ve Suudi Arabistan büyükelçilikleri ve Türkiye, Irak, Mısır, Suudi Arabistan ve Suudi Arabistan’ın büyükelçiliklerinin önünde gösteri yaptı. İran 3 Ağustos’ta Kuran’ı ateşe verdi.

4 Ağustos’ta grup, Kopenhag’daki Türkiye, Irak, Mısır, Suudi Arabistan ve İran büyükelçilikleri önünde Kuran-ı Kerim yaktı, İslam aleyhine pankart açtı ve sloganlar attı.

Grup ayrıca Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lökke Rasmussen’in yazdığı bir kitabı da yaktı.

İran asıllı Danimarkalı sanatçı Firoozeh Bazrafkan ise 5 Ağustos’ta Kopenhag’da Kuran’a saldırdı.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları ele almak için 31 Temmuz’da düzenlediği 18. İnanılmaz Dışişleri Bakanları toplantısıyla eş zamanlı olarak Danimarka ve İsveç’te Kuran’a yönelik yeni bir saldırı düzenlendi. saldırılar yapıldı.

Bu eylemlerin polis savunması eşliğinde ve yetkililerden izin alınarak gerçekleştirilmesine başta Türkiye olmak üzere birçok ülke tepki göstermişti.

Kutsal kitaplara yönelik şiddeti uluslararası hukukun ihlali olarak tanıyan ve bu tür eylemleri şiddetle kınayan karar taslağı, 25 Temmuz’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edildi.

haber-ulukisla.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu