Ekonomi

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nden Karakılçık Buğdayı Tohumu Desteği

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin, Anadolu’nun en eski tohumları arasında yer alan karakılçık buğdayının çoğaltılması ve yaygınlaştırılması amacıyla çiftçilere vereceği tohum desteği başvuruları 3 Kasım’a kadar devam edecek.

Hayata geçirdiği başarılı projelerle çiftçilere can simidi olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, kuru tarım denemeleri kapsamında Anadolu’nun en eski tohumlarından biri olan ve ata mirası olan karakılçık buğdayını Seyitgazi’de toprağa kazandırdı. ilk hasadı gerçekleştirdik.

Karakılçık buğdayının yaygınlaştırılması amacıyla yeni bir uygulama hayata geçiriliyor.

Tohum destekleri hakkında bilgi veren yetkililer, “Seyitgazi Belediyesi üretim alanına geçen yıl ekim ve hasatını yaptığımız karakılçık buğdayını artırmak amacıyla ücretli üreticilerimize kazandırıyoruz. Buğdaya hayat vermek isteyen ÇKS Belgeli çiftçilerimiz faydalanabilecek, her çiftçimiz bize sağladığımız ürünün iki katını bizimle paylaşacak.” “50 kilo ürün satın alabileceksiniz. Bu sayede buğdayımızın daha fazla üreticiye ulaşmasını sağlamış olacaksınız. 200 çiftçimize fayda sağlayacak projemiz için 3 Kasım’a kadar online başvuru yapabilirsiniz. Tohumlar bölgemize teslim edilecek.” Başvurular sonrasında yapılacak kura sonucu çiftçilerimiz yararlanacak” dedi.

Başvurular https://eskisehir.bel.tr/tohumtalebi adresinden yapılabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu