Ekonomi

Gap hisseleri satış tahminlerini yükseltti

Gap Inc. hisseleri, şirketin tüm yıl satış tahminlerinde bir artış açıklamasının ardından bugün piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %25’lik önemli bir yükseliş yaşayarak 28,04 $’a ulaştı. Bu güncelleme, Gap’in markasını yeni stillerle gençleştirme çabalarının ilgi gördüğünün olumlu bir göstergesi.

Giyim perakendecisinin hisse senedi, 2023’te %85’lik etkileyici bir sıçramanın ardından bu yıl yaklaşık %8’lik bir artışla istikrarlı bir büyüme gösterdi. Bu büyüme trendi, Gap’in eski Mattel yöneticisi Richard Dickson’ı şirketin performansını yeniden canlandırmayı amaçlayan bir hamleyle yeni genel müdürü olarak atamasının ardından başladı.

Merkezi San Francisco, Kaliforniya’da bulunan Gap, daha önceki istikrarlı satış tahminini yukarı doğru ayarlayarak, yıllık satışlarda bir önceki yıla göre hafif bir artış bekliyor. Şirket, Gap, Old Navy ve Athleta gibi markalarında daha modaya uygun ürünler sunarak ürün yelpazesini geliştirmek için aktif olarak çalışıyor. Ayrıca şirket, zorunlu olmayan mallara yönelik harcamalarını azaltan seçici tüketicileri çekmek için pazarlama stratejilerini yoğunlaştırdı.

İlk çeyrek sonuçları, Gap’in kendi markasının karşılaştırılabilir satışlarda %3’lük bir büyüme elde etmesiyle umut verici bir eğilim gösterdi. Old Navy ve Athleta da sırasıyla %3 ve %5’lik artışlar bildirdi.

Olumlu gelişmelere rağmen, LSEG verilerine göre 20 analist arasındaki konsensüs, Gap için “tut” notunun korunması ve medyan fiyat hedefinin 23 dolar olması yönünde. Ayrıca, Gap’in önümüzdeki 12 ay için fiyat-kazanç çarpanı (F/K) 14,66 ile sektör ortalaması olan 12,57’nin üzerinde bulunuyor.

Gap’in duyurusu, Çarşamba günü Abercrombie & Fitch’in de yıllık satış hedefini artırdığı ve bu kararı daha trendy stillerinin cazibesine bağladığı benzer bir hamlenin hemen ardından geldi. Abercrombie & Fitch’in hisseleri bu yıl %100’ün üzerinde artış gösterdi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu