Haber

Hawaii yangınları evlere zarar verdi, tahliyeler başladı

ABD’nin Hawaii eyaletindeki çalılık alanlarda çıkan yangınlar nedeniyle bazı evler hasar gördü ve bölgede geniş çaplı tahliyeler başlatıldı.

Hawaii Vali Vekili Sylvia Luke, eyaletin çeşitli yerlerinde kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle olağanüstü hal ilan etti.

Ulusal Hava Durumu Servisi (NWS), Dora Kasırgası’nın neden olduğu saatte 97 kilometreyi aşan rüzgarlar nedeniyle Hawaii’de çok sayıda elektrik hattının kullanılamaz hale geldiğini ve itfaiye helikopterlerinin iniş yapmak zorunda kaldığını duyurdu.

Meteorolog Jeff Powell, Hawaii’nin kuzeyde yüksek basınç ve Dora Kasırgası’nın neden olduğu alçak basıncın yangının kontrol altına alınmasını zorlaştırdığını belirtti.

Hawaii’nin Maui Adası Sözcüsü Mahina Martin, iki bölgede yoğunlaşan yangınlarla mücadele edildiğini, 13 bin haneye elektrik verilemeyeceğini, bazı bölgelerde tahliyelerin başladığını paylaştı.

Maui Belediye Başkanı Richard Bissen de Kula bölgesinde yaklaşık 4 bin 500 kilometrekarelik bir alanda etkili olan yangın nedeniyle en az iki evin hasar gördüğünü, 40 evden 80 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Bissen, Maui’nin kuzeyindeki yaklaşık 400 evin daha boşaltıldığını belirtti.

2021’de Hawaii’de çıkan yangında çok sayıda ev yandı ve binlerce insan tahliye edildi.

derbenthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu