Ekonomi

IATA Başkanı Nane: “2023 Türkiye’nin yılı olacak, turizmde rekorları yeniden kıracağız”

Pegasus Hava Yolları İdare Konseyi Lider Vekili ve Memleketler arası Hava Nakliyeciliği Birliği(IATA) İdare Konseyi Lideri Mehmet Tevfik Nane, pandemi devrinde hükümetin havacılık kesimini desteklediğini belirterek, “Ayağımızı bağlayıcı bazı dış mihrakların işleri olmaz ise 2023 yılı Türkiye’nin yılı olacak, turizmde rekorları yeniden kıracağız” dedi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) mesken sahipliğinde, Antalya’nın Kundu Turizm Bölgesindeki bir otelde düzenlenen, 12. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne, Pegasus Hava Yolları İdare Heyeti Lider Vekili ve Memleketler arası Hava Nakliyeciliği Birliği (IATA) İdare Konseyi Lideri Mehmet Tevfik Nane konuşmacı olarak katıldı.

Nane, pandemi sürecinde Türk havacılığının çalışanlarını koruduğunu işçi çıkarımına gitmediğini kaydetti.

“Tıkır tıkır uçaklarımızı uçurduk”

2022 yılında geri dönüşlerin başlamasıyla en avantajlı çıkan ülkelerinden biri olduğunun altını çizen Nane, “Burada hükümetin verdiği takviye çok kıymetlidir. Biz maaşları hükümetten aldığımız dayanakla verebildik. Hiçbir gelir elde etmediğimiz bir periyot oldu. Nisan, mayıs 2020’de hiç uçmadık. Bu süreçlerdeki kayıplarımızı hükümetin bize verdiği destekle telafi edip, biz personelimizi işten çıkartmadan bu yardımlarla ayakta tutabildik. İşler açılmaya başladığında personelimiz yerinde olduğu için, Avrupa’daki üzere işçi açığı çekmedik. Biz tıkır tıkır uçaklarımızı uçurduk, yer hizmetlerimizi verdik, konuklarımızı memnun ettik” diye konuştu.

“Avrupalılar Türkiye’yi tercih edecek”

Bu durumun Türkiye’nin avantajı olduğunu söz eden Nane, “Dövizin yüksek olması bazen dezavantaj oluyor ancak turizm bölümü için bir avantaj oldu. Türkiye bu manada bakıldığında Akdeniz çanağı ülkeleri içinde en uygun pahalı ülke pozisyonuma geldi. O nedenle 3. çeyrek 2022 baktığımızda, 2019 düzeylerini yakalayıp geçtiğimizi görüyoruz. Önümüzdeki senede 2019’u yıl boyunca baktığımızda geçeceğimizi görüyoruz. Buradaki en büyük motivasyonumuzda şu. Avrupa’da bir sakinlik var, enflasyon yüksek, buna rağmen hane halkının gelirinde azalma var. Bunu tetikleyen bir öbür ögede oradaki elektrik su üzere temel harcamaların yükselmiş olmasıdır. Hane halkı geliri azaldıkça, orada birtakım masraflarda tasarruf yapacaklar. Tatile gidecekler lakin paralarına bedel alabilecekleri yeri tercih edecekler. Akdeniz çanağında güneşe gelmek istediklerinde paralarına alabilecekleri en uygun en kaliteli bedel Türkiye’dir” diye konuştu.

“Rekorları kıracağız”

O nedenle Türkiye’ye talebin artacağını işaret eden Nane, “Ayağımızı bağlayıcı bazı dış mihrakların işleri olmaz ise 2023 yılı Türkiye’nin yılı olacak, turizmde rekorları yeniden kıracağız” açıklamasında bulundu. – ANTALYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu