Haber

İsrail’de silah uygulamaları rekor kırdı

İsrail’in İbranice ekonomi haber sitesi Calcalist, “Savaşın başladığı 7 Ekim’den bu yana Milli Güvenlik Bakanlığı’na 190 binden fazla silah ruhsatı başvurusu yapıldığını” yazdı.

Haberde 2023 yılının ilk 10 ayında yapılan toplam lisans başvurularının 210 binin üzerinde olduğu kaydedilirken, 2022 yılında bu sayının 42 bin olduğu kaydedildi.

Bu yıl şu ana kadar yaklaşık 31 bin ruhsat verildiği, bu sayının 2022 yılında toplamda 13 bine yakın olacağı kaydedildi.

2021 yılında 20 bine yakın silah ruhsatı başvurusu yapıldığı, bunlardan yaklaşık 10 binine ruhsat verildiği bildirildi.

Haberde ayrıca İsrailli silah şirketlerinin “talebi karşılamakta zorluk çektiği ve tüm üretim hattının bir aydan fazla süredir hafta sonları bile aralıksız çalıştığı” vurgulandı.

– İsrail Bakanı Ben-Gvir’in yerleşimcileri silahlandırma kampanyası

Filistinlilere yönelik ırkçı ve ayrımcı sözleriyle tanınan Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği baskınlar ve İsrail’in Gazze’ye yönelik 38 gün süren saldırısının ardından Yahudi sivilleri ve yerleşimcileri silahlandırmak için bir kampanya başlattı. Hızlanmıştı.

Yahudi üstünlüğü yanlısı siyasetiyle tanınan Ben-Gvir, on binlerce İsrailli sivili silahlandırdıklarını duyurdu.

İsrail’deki Ateşli Silahlar Şube Müdürlüğü’ne yüzbinlerce kişisel silah ruhsatı başvurusu geldiğini belirten Ben-Gvir, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim yerlerinde düzenlediği silah dağıtım etkinliklerinin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında bizzat paylaştı.

Bu karelerde Ben-Gvir’in, çok sayıda ABD yapımı M16 tipi otomatik tüfeğin sıralandığı masalarda ve silah kasalarında Yahudi yerleşimcilere silah dağıttığı görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu