Haber

Kırılan bacağı dikildi, tekrar yürümeye başladı

ZONGULDAK’ta Celal Gök’ün (56) iş makinesinin kovasına takılması sonucu kopan sol ayağı 6 saatlik çalışmanın ardından dikildi. Aylar sonra fizik tedavi çalışmalarıyla yürümeye başlayan Gök, “Ayağa kalkıp yürüyeceğime dair hiçbir ümidim yoktu. Teşekkür ederim; Ailemin, doktorların ve personelin desteğiyle ayağa kalkıp yürüyebildik. Artık ayaklarımı hareket ettirebiliyorum, kalkıp yürüyebiliyorum” dedi.

Kilimli ilçesinde 6 Haziran 2022 tarihinde firmada iş makinaları ustası olarak çalışan Celal Gök, iş makinasının kovasına ayağını kaptırdı. Sol bacağı kopan Gök, ambulansla kaldırıldığı Atatürk Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Gök’ün kopan bacağı 6 saatlik bir ameliyatın ardından tekrar dikildi. Çaycuma Devlet Hastanesi’nde fizik tedavi uygulanan Gök, kazadan 7 ay sonra tekrar desteksiz yürümeye başladı.

Celal Gök’ün ayağının bilek seviyesinden kırıldığını belirten plastik rekonstrüktif ve estetik cerrahı Opr. Dr. Murat Alım birinci geldiğinde ayak ana gövdeden sadece bir deri modülü tutarak hızla ayrılmak üzereydi. Ayakta kan dolaşımı yoktu. Acil bir karar aldık ve hastayı hızla ameliyata aldık. Ameliyatta bilek hizasında replantasyon yaptık. Ameliyattan sonra uzun bir tedavi süreci başladı ve ardından deri ve kemik nakli yapıldı. Ayak bileği artık hareket edebiliyor ve yürüyebiliyor. Daha sonra hastamızı Çaycuma Devlet Hastanesi’ndeki fizyoterapistimize sevk ettik. Tedavisi ile hastamız artık takviyesiz yürüyebiliyor dedi.

Meliha Parıltı Köfkeci, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı. Hastamız 6 ay önce amputasyon ve replantasyon ameliyatı sonrası bize başvurdu. Başvurduğunda tekerlekli sandalyeye bağlı bir formdaydı. Başarılı geçen bu ameliyatın ardından rehabilitasyonumuzla hastayı da ayağa kaldırdık. Hastanın rehabilitasyon sürecinde yine özel olarak planladığımız programda yürüyüş analizleri yaparak çalıştık. Hastamız artık düz yerlerde takviye olmadan düzgün bir şekilde yürüyebiliyor” dedi.

‘YÜRÜMEYİ UMUT ETMİYORDUM’

Tekrar yürümeye başladığı için ilgilenenlere teşekkür eden Celal Gök, şunları söyledi: Arızalı kova tamir edildi. Makinenin kovasını topladık, ayağını kovaya ortasından kaptırdık, kırıldı. Murat hocam sağ olsun ameliyat etti. Meliha hocam ayağa kalkıp yürümeme izin verdi. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. hiç umudum yoktu. Ayağa kalkıp, ‘Ayağa kalk güçlü kal’ diye yürüyeceğime dair hiç umudum yoktu. Teşekkür ederim; Ailemin, doktorların ve personelin desteğiyle ayağa kalkıp yürüyebildik. Artık ayaklarımı hareket ettirebiliyorum, kalkıp yürüyebiliyorum. Ayak olmasaydı yürüyemezdim bile ya da protez ayakla yürürdüm. “Bu benim için yeterli değildi” dedi.

yenimahallehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu