Ekonomi

Küresel piyasalarda kura müdahale gündemi

Japon para birimine sözlü müdahale sonrası Japon hisse endeksleri sert gerilerken Asya Pasifik hisseleri Çin ve Hong Kong ile destek bulmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz hafta son iki yılın en hızlı haftalık yükselişini kaydeden Japon Topix bu sabah yüzde 1 geriledi. Hang Seng ve CSI 300 artıda. Amerikan hisse vadelileri yatay seyrediyor. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,21 seviyesinde yatay.

Bloomberg Dolar Endeksi haftaya yüzde 0,2 düşüşle başladı. Bitcoin yüzde 1,5 yükselişle 67 bin dolar üzerinde. Petrol fiyatları hafif yükselirken Brent yüzde 0,6 yükselişle 86 dolara yakın seviyede.

“Fed istihdama darbe vurmak zorunda değil”

Eski Fed ekonomisti Wendy Edelberg’e göre Fed enflasyon hedefine ulaşmak için işsizliğin yükselmesine izin vermeyecek.

Brookings Institution Direktörü Edelberg “İşsizlik oranının ivme kazanması istenmiyor. Enflasyon Fed’in yüzde 2 hedefine çok yakın olduğu için Powell işsizlik artışı durumunda gevşeme için kapıyı açık tutuyor” yorumunu yaptı.

Edelberg Fed’in fiyatları kontrol altında tutmak için işgücü piyasasına darbe vurmak zorunda olmadığını, bunun yerine birkaç yıl boyunca biraz daha yüksek enflasyonla yaşamayı tercih edebileceğini de sözlerine ekledi.

Fed Başkanı Jerome Powell geçtiğimiz haftaki faiz kararı basın toplantısında işgücü piyasasında beklenmedik bir zayıflık görülmesine karşı harekete geçebileceklerini belirtmişti.

Point72 Ekonomisti Sophia Drossos’a göre Fed’in istihdam hedefini de gözardı etmemesi riskli varlıklar için oldukça destekleyici bir duruş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu