Haber

Manş Denizi’ni geçerek İngiltere’ye rekor sayıda insan geçti

Bu yıl, küçük teknelerle Manş Denizi’ni geçerek İngiltere’ye bir günde ulaşan en yüksek göçmen sayısına ulaşıldı. İngiliz haber ajansı PA’nın hükümet verilerine dayandırdığı haberine göre, İngiltere kıyılarına gelen düzensiz göçmen sayısı cumartesi günü 872 ile rekor sayıya ulaştı. Bir günde kaydedilen en yüksek sayı 10 Ağustos’ta 756 oldu. Toplam 5 bin 369 göçmenin geldiği Ağustos, aynı zamanda 2018’den bu yana bir ayda ülkeye en fazla mültecinin geldiği ay oldu.

Manş Denizi’ni geçerek ada ülkesine gelenlerin sayısı bu yıl yaklaşık 21 bin oldu. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre gelenlerin sayısında azalma olduğunu gösteriyor.

Muhafazakarların tartışmalı sığınma politikası

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının nedenlerinden biri de işlerini daha iyi kontrol etme arzusuydu. Mevcut muhafazakar hükümet bu doğrultuda hareket ederek göçmenleri sindirmeye yönelik tartışmalı önlemler getiriyor. Ülkeye yasa dışı yollardan gelenlerin, kişisel durumları ne olursa olsun yakalanıp sınır dışı edilmesi planlanıyor.

İnsan hakları örgütleri, uygulamanın uluslararası hukuku ve sığınma hakkını ihlal ettiğini savunuyor. Ancak kamuoyu yoklamalarında oylarını artıran İşçi Partisi’ne karşı elini güçlendirmek için radikal önlemler hayata geçiren Başbakan Rishi Sunak, göç eğilimini şu ana kadar tersine çeviremedi.

dpa/SÖ,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu