Ekonomi

Ömer Bolat: İhracat 2024’te artmaya devam edecek

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ‘6.’ Ankara’da bir otelde düzenlendi. Kümelenme Konferansı Çalıştayına katıldık.

Çalıştayda taze meyve ve sebzelerden tohumlara ve endüstriyel gelişmelere kadar geniş bir yelpazedeki konular tartışıldı. Bakan Bolat, burada yaptığı konuşmada, kalkınma planlarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde hedefler doğrultusunda yürütüldüğünü söyledi.

“HİZMET İHRACATIMIZI 200 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAYA KARARLIYIZ”

Beş yıllık kalkınma planı hedefleri doğrultusunda toplam mal ihracatını 2028 yılına kadar 375 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Bakan Bolat, “Hizmet ihracatımızı 200 milyar dolara çıkarma kararlılığındayız. Bu kesinlikle mümkün değil” dedi. ütopik bir hedef anlamına geliyor. Bunlar üzerinde çalışılmış, düşünülmüş, hesaplanmış hedefler. Yine de Allah’a şükür.” “Çok şükür geçen yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını 255,8 milyar dolarlık ihracatla kapattık, rekor kırdık” dedi.

2024 yılının ilk 45 gününde yıllıklandırılmış ihracatın 257,3 milyar doları aştığını belirten Bakan Bolat, “Geçen yılın rekorunun üzerine 1,5 milyar dolarlık ilave ihracatımız var. Bu trendle mallarda 110 milyar dolara ulaştık. Orta Vadeli Program’da hedefimiz olan ihracat ve hizmet ihracatıdır.” “Allah’ın izniyle bunu aşacağız ve o rakamlara ulaşacağız” dedi.

“HEDEFİMİZ 2028 YILINDA ORTA, YÜKSEK TEKNOLOJİK ÜRÜNLERİN PAYINI YÜZDE 50’YE ÇIKARMAK”

Orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerde ilerleme kaydettiklerini belirten Bakan Bolat, şöyle konuştu:

“2002’de yüzde 30, 2022’de yüzde 36 pay varken geçen yılı yüzde 40,3 ile kapattık. İnşallah 2028 hedefimiz orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürünlerin payını yüzde 50’ye çıkarmak olacak.” Yine güzel haber, dünya mal ihracatındaki payımız 2002’de yüzde 0,50 iken 2022’de yüzde 1,02 oldu. 2023’ün dokuzuncu ayı sonunda yüzde 1,06’ya ulaştık. Umarım 12’nci ay itibarıyla bu pay daha da artar. yakında çıkacak. “Yükselişini hep birlikte göreceğiz.”

Söz konusu ihracatın yüzde 94’ünün sanayi ürünleri olduğunu belirten Bakan Bolat, 241 milyar dolarlık sanayi ürünü ihraç ettiklerini vurgulayarak daha ileriyi hedeflediklerini belirtti.

“AYLIK BAZDA YÜZDE 2,4, 12 AYLIK BAZDA YÜZDE 1,6 ARTIŞ GÖSTERDİ”

Geçtiğimiz günlerde sanayi üretim rakamlarının açıklandığını hatırlatan Bakan Bolat, şunları söyledi:

“Aylık bazda yüzde 2,4, 12 aylık bazda ise yüzde 1,6 arttı. Bu dönemden önceki 5-6 ayda aylık bazda artış hızı nispeten yavaş düşüyordu. Şimdi ise ivme kazandık” Yine artış oranı var. İthalatımız da değerli. İthalat da değerli. “Çok değerli çalışmalar yapıyoruz. Çok şükür ağustos ayından bu yana ithalatımızda her ay bir azalma eğilimi var. Dış ticaret açığımızda da ağustos ayından bu yana her ay düşüş eğilimi görüyoruz.”

Dış ticaret açığının 2022 yılında 100 milyar dolar olduğunu hatırlatan Bakan Bolat, 2023 yılında bu rakamın 106 milyar dolara düşeceğine dikkat çekti. “Şu anda 45 gün içinde 2024’te 100 milyar doların altına düşürdük. Yıllık 97 milyar dolar civarında dış ticaret açığımız var. Amacımız bunu yıl sonuna kadar daha da düşürmek. Önemli tedbirler aldık.” Temmuz ve ağustos ayından beri buradayım.”Sözlerine yer verdi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat konuşmasını tamamladıktan sonra hatıra fotoğrafı çektirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu