Haber

Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalny 19 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı

Tutuklanan Rus muhalif siyasetçi Aleksey Navalni, aşırılık yanlısı bir örgüt kurmak, finanse etmek ve faaliyet göstermek suçlarından 19 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı. Navalni suçlamaları reddediyor.

Şu anda şartlı tahliye ihlali, dolandırıcılık ve mahkemeye saygısızlıktan dokuz yıl hapis cezasını çeken Navalni’nin suçlamaları çoğunlukla siyasi olarak görülüyor.

Navalni, 2021’den beri ücra bir hapishanede tutuluyor.

Moskova’nın 240 km doğusundaki Melekhovo’daki bir hapishane salonu, duruşma için mahkeme salonuna dönüştürüldü. Duruşmalar halka açık olarak yapıldı.

Rus savcılar, Navalni için daha katı kurallara sahip bir cezaevi biriminde 20 yıl hapis cezası talep etti. Bu tür hapishaneler, Rusya’nın ‘en tehlikeli’ suçlularına ayrılmıştır.

Karardan önce sosyal medyada yaptığı bir paylaşımda Navalni, diğer muhalifleri sindirmek için tasarlanmış “Stalin” tarzı bir hapis cezasına çarptırılacağını düşündüğünü söyledi.

Kağıt üzerinde, bu dava Moskova mahkemesi tarafından görülüyor. Ancak durum görüntü erişim sistemi ile yapıldı. Bu, Rus yetkililerin Navalny’yi başkente getirmeyi gerektirebilecek hesaplaşmalardan kaçınmak istediğini gösteriyor.

Navalni son savunmasını iki hafta önce verdi. Konuşmasının video veya ses kaydı yok ancak halka sunulan yazılı metinde Rus yetkilileri ve Ukrayna savaşını eleştiriyor. Sürgündeki Rus aktörler ve müzisyenler de dahil olmak üzere destekçileri bu savunmayı paylaştı.

Muhalif başkan daha fazla ceza alabilir. Müfettişlerin kendisine terör suçlamalarıyla ilgili yeni bir duruşmayı beklemesini söylediğini söyledi.

Navalny, Rus seçkinlerinin merkezinde olduğu iddia edilen yolsuzluk suçlamalarını dile getirerek ön plana çıktı. Çevrimiçi belgeselleri milyonlarca kez görüntülendi.

Ayrıca, geniş kitleleri Rusya genelindeki hükümet karşıtı protestolara katılmaya ikna edebilecek tek Rus muhalefet lideri olarak görülüyordu.

2020 yılında Sibirya’da daha sonra bir tür sinir gazı olduğu belirlenen bir madde ile zehirlendi.

Araştırmacı gazetecilik grubu Bellingcat ve Rus haber sitesi The Insider, bu zehirlenme olayına Rusya’nın Federal Güvenlik Teşkilatı FSB casuslarının konu olduğunu yazdı.

2021 yılında iyileştikten sonra gözaltına alınabileceği yönündeki uyarılara rağmen Rusya’ya dönen Navalni, Moskova’nın Vnukovo Havalimanı’na ayak basar basmaz gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu