Ekonomi

Semtech hisseleri ilk çeyrek kazançları ve gelirlerindeki artışla %2 yükseldi

CAMARILLO, Kaliforniya – Yüksek performanslı analog ve karışık sinyal yarı iletkenleri ve gelişmiş algoritmaların önde gelen tedarikçisi Semtech Corporation (NASDAQ:SMTC), 2025 mali yılı için ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı ve hem hisse başına kazanç (EPS) hem de gelir için analist beklentilerini aştı.

Şirketin hisseleri açıklamanın ardından %2,7 oranında yükseldi ve bu da kazanç artışına olumlu bir piyasa tepkisine işaret ediyor.

Semtech, ilk çeyrek için 0,02 dolarlık analist tahminini aşarak 0,06 dolarlık düzeltilmiş EPS bildirdi. Çeyrek geliri 206,1 milyon dolar olarak gerçekleşti ve 195,28 milyon dolarlık konsensüs tahminini de aştı. Bu performans şirket için kayda değer bir başarıyı temsil ederken, net satışlar tahmin aralığının üst sınırını aştı.

Başkan ve CEO Paul H. Pickle, şirketin finansal performansından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, satışların beklentileri aştığını ve tüm son pazarlarda kanal envanterlerinde yıldan yıla önemli düşüşler yaşandığını vurguladı. Semtech’in maliyet yönetimine odaklanması, GAAP dışı işletme giderlerinin geçen yılın aynı dönemine göre %17 oranında azalması ve beklentilerin orta noktasının altına düşmesiyle kendini gösterdi.

İleriye dönük olarak Semtech, 2025 mali yılının ikinci çeyreği için 0,09 $’lık bir EPS öngörerek 0,11 $’lık analist konsensüsünün biraz altında kaldı. Bununla birlikte, şirketin 212 milyon dolarlık gelir tahmini, 210,2 milyon dolarlık konsensüs tahmininin üzerinde. Bu öngörü, Semtech’in önümüzdeki çeyrek için olumlu bir görünüm sergilediğini gösteriyor.

Semtech’in CFO’su Mark Lin, şirketin etkin maliyet takibi ve iyileştirilmiş harcama tahsisinin, düzeltilmiş FAVÖK ve düzeltilmiş FAVÖK marjında sıralı ve yıldan yıla iyileşmeye katkıda bulunduğunu vurguladı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu