Haber

Türk Savunma Sanayii Şirketi Otokar, Cobra II Araçlarını Ekvador’a Teslim Etti

Türk savunma sanayii firmalarından Otokar’ın ürettiği 20 adet Cobra II Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç, Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso’nun da katıldığı törenle askeri yetkililere teslim edildi.

Lasso, Cobra II araçlarının tören fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaştı: “Sonunda 15 adet Ural tipi taktik araç daha gelecek.” Bu kelimeyi kullandı.

Birkaç hafta önce orduya 20 adet çok amaçlı zırhlı araç ve 42 adet off-road kamyonu teslim ettiklerini hatırlatan Lasso, “Sevgili askerler, Ekvador halkı çalışmalarınızı takdir ediyor, son güne kadar yanınızda olacağız ve elimizden geleni yapacağız. daima seni destekler.” söz konusu.

Başkent Kito’daki askeri hava üssünde düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Lasso’nun yanı sıra Türkiye’nin Kito Büyükelçisi Makbule Başak Yalçın, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Alfredo Borrero, Dışişleri Bakanı Gustavo Manrique, Savunma Bakanı Luis Lara, Dışişleri Bakan Yardımcısı katıldı. Toplantıya Genelkurmay Başkanı Nelson Proano ve üst düzey askeri yetkililer katıldı.

Başkan Lasso’nun, süreçteki desteğinden dolayı Türkiye’nin Kito Büyükelçisi Yalçın’a teşekkür ettiği bildirildi.

Lasso ve beraberindekiler, askeri araçları yakından inceledi ve içlerine girerek basın mensuplarına poz verdi.

Türk savunma sanayisinin ilk büyük satışını Ekvador’a yaptığını belirten Büyükelçi Yalçın, Türk savunma sanayisinin bu satın almayla ilk kez Ekvador pazarına girdiğini ve bu gelişmeden gurur duyduklarını söyledi.

Yalçın, Ekvador’un artan güvenlik ihtiyaçlarına cevap verebilmek amacıyla önümüzdeki dönemde savunma sanayisinin önde gelen firmalarının Ekvador’la bağlarını güçlendirmek için çalışacaklarını belirtti.

Genelkurmay Başkanı Nelson Proano, satın alınan yüksek kaliteli Cobra II araçlarının çok amaçlı, taktik zırhlı araçlar olduğunu ve ülke güvenliğine değerli katkılar sağlayacağını belirtti.

Yalçın’ın Cobra 2’nin bir modelini Savunma Bakanı Lara’ya sunduğu da paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu