Yaşam

Van Gogh’un 3,5 Yıl Önce Çalınan Milyon Euroluk Tablosu “IKEA Çantası” İçinde İade Edildi

Hollandalı ressam Van Gogh, sanat tarihinin en ünlü isimlerinden biri. Bahar Bahçesi” başlıklı eseri 2020’de çalındı. Avrupa’yı sarsan olay, 3,5 yıl Yapılan çalışmalar sonucunda sonuca ulaşıldı. Sanat dedektifi Arthur Brand çalınan tabloyu bulup sergilendiği müzeye iade etmeyi başardı. Gelin bu ilginç olaya hep birlikte daha yakından bakalım.

1884’ten kalma resim 30 Mart 2020 tarihine kadar Hollanda’daki Groninger Müzesi’nde sergilendi. Tabloyu önceden gözüne kestiren hırsızlar, sabah saatlerinde müzenin cam kapısını balyozla kırdı, sadece Bahar Bahçesi tablosunu çaldı ve ortadan kayboldu. Hollanda polisi o günden bu yana çok sayıda tutuklama ve gözaltı yapmasına rağmen ünlü tabloyu bir türlü bulamadı. ulaşılamadı . Hatta polis soruşturmasına göre tablo bir suç örgütünün eline geçmişti. Eğer suç örgütü başka suçlardan hüküm giymişse bu tabloyu kullanın. kaldıraç olarak kullanacakortaya çıkmıştı.

Tablonun “sıkıntı” haline gelmesi, tablonun iade edilmesine yol açtı

Van Gogh’un tablosunun halk üzerinde geniş yankı uyandırması ve polisin bu olaya müdahale etmesi tablonun yok edilmesine neden oldu. Baş belası haline gelmesine yol açtı. Çünkü yetkililer tabloyu saklayanların çok büyük cezalarla karşılaşacağını söylüyordu. Hal böyle olunca özellikle yeraltı dünyası resimden uzak durmaya başladı. Durum bu, bu 2 hafta önce Yepyeni gelişmelere yol açtı. İsimsiz bir kişi Arthur Brand’e telefonla ulaşarak tablonun kendisinde olduğunu ve iade etmek istediğini söyledi. Bu isimsiz kişi Bahar Bahçesi’ni tasarladı. başkası adınaonu saklıyordu.

Tabloyu saklayan kişi Arthur Brand ile 2 hafta süren görüşmelerin ardından 11 Eylül Pazartesi Gün için anlaştık. İsimsiz kişi, bir yastıkla desteklenmiş ve balonlu naylona sarılmış tabloyu bir IKEA çantasına koyup dedektifin kapısına koydu ve oradan ayrıldı. Tabloyu Groninger Müzesi Müdürü Andreas Blühm ile birlikte inceleyen Arthur Brand, tablonun bu gerçek Tespit edildi. Böylece 3,5 yıldır devam eden sorun kapanmış oldu.

Tablo kurtarılmış olmasına rağmen hafif hasar görmüştür

Groninger Müzesi Müdürü Andreas Blühm, tablonun az hasarlı Hasar gördüğünü ancak tamir edilebileceğini açıkladı. Fotoğraf, çalışma tamamlandıktan sonra Groninger Müzesi’ne geri döndü. sergilenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu