Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Bingazi’de Hafter ile görüştü

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya’nın başkenti Trablus’ta uçaktan inmeyi reddederek geçtiği Bingazi kentinde ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin başkanı Hafter ile bir ortaya geldi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Bingazi’de ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter ile görüşme gerçekleştirdiğini ifade etti. Görüşmeden fotoğraf paylaşan Bakan Dendias, Libya’da barış ve istikrarın sağlanması konusunda fikir alışverişinde bulunduklarını belirtti.

İki ülke ortasında diplomatik krize neden olmuştu

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, bugün Libya Başkanlık Kurulu Lideri Muhammed el-Menfi ile görüşmek üzere geldiği Trablus Milletlerarası Havalimanında uçaktan inmeyi reddetmişti. Libya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Yunan Dışişleri Bakanı’nın son günlerde Libya devletinin çıkarlarına yönelik benimsediği akıl dışı politikalara ve pozisyonlara rağmen Libya Dışişleri Bakanlığı, kendisine 17 Kasım 2022 tarihinde Trablus’u ziyaret izni verdi. Diplomatik usule göre Libya Dışişleri Bakanı kendisini bekliyordu. Ancak Yunan Bakan sürpriz bir şekilde uçaktan inmeyi reddetti ve hiçbir açıklama yapmadan geri döndü” tabirleri kullanılmıştı.

Dendias daha sonra Hafter’in kontrolündeki Bingazi’ye geçmişti.

“Yalnızca Menfi ile görüşmek istedi”

Yunan basını ise Dendias’ın Trablus’ta Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Trablus hükümetinin üyeleriyle bir ortaya gelmeme kuralıyla, yalnızca Libya Başkanlık Kurulu Lideri Muhammed el-Menfi ile görüşmek istediğini, Trablus hükümetinin Dışişleri Bakanı Manguş’un kendisini beklediğini öğrenince Menfi ile görüşmesini iptal edip Bingazi’ye geçtiğini aktardı.

Manguş, Türkiye ile hidrokarbon mutabakatına imza atmıştı

Dendias’ın görüşmek istemediği Libya Dışişleri Bakanı Manguş, Türkiye ve Libya ortasında hidrokarbon alanında mutabakat muhtırasına imza atmıştı.

Atina idaresi, Trablus hükümetinin misyon müddetinin sona erdiğini ve ülkenin geleceği için bağlayıcı olan milletlerarası muahedeleri imzalayamayacağını argüman ediyor. – BİNGAZİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu