Haber

Burs sonuçları nasıl görüntülenir? KYK burs sonuçları nereden öğrenilir? E-devlet KYK bursu, kredi başvuru sonucu sorgulama!

Üniversite öğrencilerinin merakla beklediği KYK sonuçları açıklandı. gençlik ve Spor Bakan Osman Aşkın Bak, burs ve öğrenim kredisi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu. En çok merak edilen sorulardan biri şu: Burs sonuçları nasıl kontrol edilir? KYK burs sonuçları nereden öğrenilir? sorular yer aldı. E-devlet KYK bursu, kredi başvuru sonucu sorgulama!

BURS SONUÇLARI NASIL KONTROL EDİLİR?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) burs başvuru sonuçları e-Devlet ekranı üzerinden sorgulanabilmektedir. Öğrenciler başvuru sonuçlarını sunarlar https://www.turkiye.gov.tr/genclik-ve-spor-burs-ogrenim-kredisi-basvuru-sonucu-sorgulamaekrandan öğrenebilecek.

KYK BURS SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

KYK burs sonuçları bugün açıklandı. Üniversite öğrencileri 1 aydır heyecanla bekliyordu haberler gelmek. Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, burs ve öğrenim kredisi başvuru sonuçlarının açıklandığını duyurdu. Bu yıl lisans öğrencilerine 2 bin lira, yüksek lisans öğrencilerine 4 bin lira, doktora öğrencilerine ise 6 bin lira hibe verilecek.

E-devlet kyk bursu, kredi başvuru sonucu sorgulama

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Sevgili gençler, GSB Burs ve Öğrenim Kredisi başvuru sonuçları açıklandı. Hepinizi tebrik ediyorum. Lütfen taahhütnamelerinizi e-posta yoluyla teyit etmeyi unutmayınız. 19 Kasım 23.59’a kadar e-Devlet.” sözlerini kullandı.

Öğrenim Kredisini Geri Ödemeli miyim?

KYK tarafından sağlanan bursun iadesi yapılmamaktadır. Öğrenim kredisi öğrenim süresi bittikten sonra belirli bir süre içerisinde ödenir. Buna göre tahsilat kredisinin geri ödenmesi gerekmektedir. Tahsilat kredisi borcu belirleniyor ve ardından bu fiyat talep ediliyor. Geri ödemeler olağan tahsilat süresinin bitiminden iki yıl sonra başlar.

Öğrenim kredisi borcu; Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki artışların öğrenciye normal eğitim süresi içinde verilen ölçümlere uygulanması ve hesaplanacak ölçümün eklenmesiyle belirlenir.

KYK burs sonuçları

KYK BURSLARI NE ZAMAN EKLENECEK?

İlk kez burs/kredi alacak olan öğrencilere, başvuruda bulundukları akademik yılın başında ve normal öğrenim süresi boyunca ödeme yapılır. Bu öğrencilere TC kimlik numaralarının son numarasına göre her ayın 6’sı ile 10’uncu günleri arasında ödeme yapılır. Öğrenciler ayrıca kendilerine verilen şifreleri kullanarak kredi ve burslarının yatırılacağı Ziraat Bankası şubelerini internet üzerinden de öğrenebiliyorlar. Ayrıca öğrencilerimiz banka kartlarını da bankadan alacaklardır.

Alakalı haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu