Haber

Venezuela, Guyana ile Esequibo bölgesi çatışmasında yargı sömürgeciliğini kabul etmeyecek

Venezuela Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez, Guyana ile anlaşmazlık yaşadıkları Esequibo bölgesinde kendilerine dayatılan “yargı sömürgeciliğini” kabul etmeyeceklerini belirtti.

Devlet kanalı VTV’ye açıklamalarda bulunan Rodriguez, Essequibo Nehri’nin batısındaki arazi anlaşmazlığının analizine ilişkin şunları söyledi: “Dünyadaki diğer bölgesel unsurlardan kaynaklanan çatışmalardan farklı olarak farklı bir anlaşmazlık var, hukuki ifadeleri asla kabul etmeyeceğiz. sömürgeciliğin.” söz konusu.

Guyana’nın bağımsızlığından önce İngiltere ile imzalanan Cenevre Anlaşması’nı hatırlatan Rodriguez, taraflar arasındaki anlaşmazlığın çözümüne yönelik herhangi bir yargı kararının bulunmadığını kaydetti.

Sorunların çözümü için diyaloğa davet eden Rodriguez, “Pratik, doğrudan siyasi müzakereler, barışçıl müzakereler ve dostane müzakereler yoluyla her iki tarafı da tatmin edecek bir çözüm bulana kadar buradayız.” Bu kelimeyi kullandı.

Rodriguez, Guyana ile anlaşmazlık yaşadıkları Esequibo bölgesi konusunu 3 Aralık’ta referanduma götürdüklerini vurgulayarak, bunun anayasal bir hak olduğunu söyledi.

Komşu Guyana hükümetinin Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) başvurarak referandumun ertelenmesi talebine değinen Rodriguez, “Guyana’nın yaptığı Venezuela’nın iç işlerine müdahaledir. Bu Guyana için bir umutsuzluk çığlığıdır. ” değerlendirmesini yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 10 Kasım’da yaptığı açıklamada, Venezuela ile Guyana arasındaki tartışmalı Esequibo bölgesi nedeniyle ortaya çıkan ve son günlerde artan sınır anlaşmazlığından endişe duyduğunu belirtti.

6 Nisan’da UAD, Guyana ile Venezuela arasındaki “Esequibo” davasını kabul etti.

Esequibo anlaşmazlığı

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı Guyana’nın bağımsızlığından önceki döneme kadar uzanıyor.

Guyana İngiliz kolonisiyken 1899 tarihli sınır tahkim kararına göre Esequibo Nehri batı sınırı olarak belirlenmiş ancak Guyana 1966 yılında bağımsızlığını kazandıktan sonra bu sınırı tanımamış ve bu da iki ülke arasında çatışmaya neden olmuştur.

Şu anda Esequibo bölgesi ve Guyana Esequiba olarak bilinen bölge, Guyana’nın ortasında Esequibo Nehri’nin batısında ve ülkenin kuzeyinde yer almaktadır.

Bölgenin doğal kaynaklar açısından son derece güçlü olduğu bilinmektedir.

gokcebeyhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kartal evden eve nakliyat
Başa dön tuşu