Ekonomi

‘İndirim’ etiketlerine dikkat edin: Bir öncekini mutlaka kontrol edin

Tüketici Hakları Derneği Genel Lideri Ergün Kılıç, perakende mağazalarda devam eden indirimli satışları değerlendirdi.

Tüketicilerin yıl boyunca indirim kampanyalarına maruz kaldıklarını ve yoğun kampanyaların sorun yarattığını belirten Kılıç, son dönemde mağazalardaki indirimli fiyat etiketleriyle ilgili şikayetlerin arttığını ifade etti.

Kılıç, ürünün indirimden önceki fiyatının mutlaka etiket üzerinde olması gerektiğini belirterek, “Etiket üzerine etiket basılıyor ancak etiketler incelendiğinde indirimin olmadığı görülüyor. Tüketiciler “Etiket üstüne etiket basılıyor” algısı ile yönlendiriliyor. İndirim. Tüketiciler etiketli oyunlara karşı dikkatli olmalı. Raflarda büyük harflerle ‘yüzde 50’ yazıyor. Aslında ‘yüzde’ de büyük harflerle yazıyor. “%50’ye varan indirim” kampanyaları düzenleniyor. Punto oyunlarıyla, Tüketici yüzde 50 indirim olduğunu sanıyor ama kasaya gittiğinde sıkıntı yaşıyor.” söz konusu.

Tüketicinin yanıltıcı bir etiketle karşılaşması durumunda bunu kanıtlamak için fotoğraf çekmesi gerektiğini belirten Kılıç, “Tüketiciler indirimlerde sorun yaşamaları durumunda Ticaret Bakanlığı’nın ‘Alo 175’ hattını arayarak il müdürlüğüne başvurabilirler. Bakanlık müdürlükleri veya belediyelerin emniyet birimleri.” dedi.

Kılıç, gelişen teknolojiyle birlikte fiyat araştırmasının daha kolay yapılabileceğine dikkat çekerek, tüketicilerin hem mağazalarda hem de internet üzerinden ortalama fiyatı öğrenerek bilinçli alışveriş yapabileceklerini vurguladı. Kılıç, tüketicilerin “indirim var” diye alışveriş yapmaması gerektiğini, ihtiyacı varsa ürün alması gerektiğini söyledi.

Sosyal medya alışveriş uyarısı

Kılıç, tüketicileri sosyal medya üzerinden yapılan alışverişler konusunda da uyararak şunları söyledi:

“E-ticaretin yanı sıra sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde de artışlar yaşanıyor. Mesafeli satışlarda 14 gün cayma hakkı var. Bu hakkın kullanılabilmesi için alışverişin yapıldığı hesabın kendisine ait olması gerekiyor. Ticari bir şirket. Kişisel hesapların resmi kayıtlarda karşılığı yok ve burada dolandırıcılığın daha yaygın olduğu görülüyor. “Eser gönderilmiyor, muhatap bulunamıyor. Kişisel hesaplara EFT ve para transferi yapılmamalıdır. Tüketiciler, ticari şirketlerle sorun yaşadıklarında tüketici hakem heyetlerine başvurabilirken, kişisel hesaplarında ‘dolandırıcılık’ hataları nedeniyle mahkemeye başvurmaları gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu