Ekonomi

Reel kesim güven endeksi Kasım ayında azaldı

2022 yılı Kasım ayında RKGE, bir evvelki aya nazaran 2,4 puan azalarak 97,9 düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayı İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Gerçek Kesim İnanç Endeksi’ni (RKGE) açıkladı. İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat endüstrinde faaliyet gösteren bin 734 iş yerinin karşılıklarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

2022 yılı Kasım ayında RKGE, bir evvelki aya nazaran 2,4 puan azalarak 97,9 düzeyinde gerçekleşti. Endeksi oluşturan anket sorularına ilişkin yayılma endeksleri incelendiğinde, genel gidişat, mevcut toplam sipariş ölçüsü, mevcut mamul mal stoku ve gelecek üç aydaki toplam istihdama ait değerlendirmeler endeksi artış istikametinde etkilerken, son üç aydaki toplam sipariş ölçüsü, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki üretim hacmi ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş ölçüsüne ait değerlendirmeler endeksi azalış istikametinde etkiledi.

Mevsimsellikten arındırılmış gerçek kesim inanç endeksi (RKGE-MA) bir evvelki aya nazaran 0,7 puan azalarak 101,3 düzeyinde gerçekleşti.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş ölçüsü ihracat sipariş ölçüsünde azalış bildirenler lehine olan seyrin bir evvelki aya nazaran güçlendiği gözlendi.

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu istikametindeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının düzeyinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu tarafındaki değerlendirmelerin zayıfladığı görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş ölçüsünde artış bekleyenler lehine olan seyrin bir evvelki aya nazaran zayıfladığı, iç piyasa sipariş ölçüsünde artış bekleyenler lehine olan seyrin ise azalış bekleyenler lehine döndüğü görüldü. Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ait artış istikametli beklentilerin bir evvelki aya nazaran zayıfladığı, gelecek üç aydaki istihdama ait artış istikametli beklentilerin ise bir evvelki aya nazaran güçlendiği gözlendi.

Ortalama ünite maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin güçlendiği, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ait artış istikametli beklentilerin de güçlendiği gözlendi. Gelecek on iki aylık devir sonu prestijiyle yıllık ÜFE beklentisi bir evvelki aya nazaran 2,2 puan artarak yüzde 94,1 düzeyinde gerçekleşti.

İçinde bulunduğu sanayi kısmındaki genel gidişat konusunda, bir evvelki aya kıyasla daha optimist olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 6,6’ya yükselirken, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 71,9’a, daha karamsar olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 21,5’e geriledi. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu